Autocentrum
Dodaj ofertę za darmo

Drukarnie i poligrafia

Wyników: 18429

Powiadomienie o nowych ofertach w tej kategorii:

Dodaj ofertę za darmo

Czym są drukarnie? Komponenty branży poligraficznej

Drukarnia to miejsce wytwarzania rozmaitych produktów poligraficznych. Czasami jest nazywana błędnie zakładem poligraficznym, ten zaś różni się znacznie od drukarni przez to, że oferuje szerszy wachlarz usług niż ona. Powstają tam zadrukowane wyroby papiernicze, takie jak gazety, krzyżówki, ulotki, broszury, katalogi, książki, wizytówki, banery, plakaty, itp. Wydruki mogą być masowe, ale także pojedyncze, w których każda kopia to unikat. Poza podstawową usługą oferowaną przez drukarnię, czyli zadrukiem jakiejś powierzchni, może zajmować się ona także introligatorstwem. To nic innego jak proces wykańczający produkt wychodzący z maszyny drukarskiej, a polegający na oprawie go w okładkę. Wielkie firmy poligraficzne nawet mają czasami lepiej rozwinięty dział introligatorski niż drukarski. Widoczne jest to w ilości pracowników, maszyn oraz powierzchni zakładu zarezerwowanej na tą czynność.
Trudno jednoznacznie zdefiniować drukarnię, gdyż jest to szerokie pojęcie. Obejmuje ono zakłady drukarskie począwszy od uniwersalnych, aż po specjalistyczne, takie jak dziełowe, akcydensowe, sitodrukowe, offsetowe. Różne typy drukarni wyróżnia się między innymi ze względu na to, jakie powierzchnie zadrukowują, a także jaki rodzaj druku stosują.
Poligrafia jest techniczną dziedziną, będącą jednocześnie produkcyjną gałęzią przemysłu. Poligrafię można opisywać ze względu na technologie używane do produkcji, specyficzne właściwości wyrobów oraz związek z innymi dziedzinami gospodarki. Procesy wchodzące w jej skład to między innymi sporządzanie wzorców (form) oryginału tekstowego bądź rysunkowego oraz drukowanie ich dzięki kopii (w przypadku produkcji masowej).
W kategorii Drukarnie i poligrafia tej znajduje się przede wszystkim mnóstwo maszyn poligraficznych, takich jak: automaty do sztancowania, bigówki, drukarki wielkoformatowe, falcerki, fleksodrukowe, foliarki, gilotyny, introligatorskie, kaszerownice, kopioramy, krajarki, laminatory, linie i systemy drukarskie, naświetlarki, numeratory, offsetowe, oklejarki, plotery tnące i drukujące, powielacze, prasy transferowe, sitodrukowe, skanery, stoły, suszarki, piece, sztanctygle, tampondrukowe, transportery, trójnoże, tygle, typografy, urządzenia do wiercenia, urządzenia wielofunkcyjne, utrząsarki, wklęsłodrukowe, wykrojniki, krajarki, trójnoże, wywoływarki, zaciskarki, zbierające, zszywarki. Są tu też części i usługi związane z eksploatacją maszyn poligraficznych. Podkategoria Poligrafia reklamowa z kolei zawiera wszelkie niezbędne środki i narzędzia promocji (gadżety reklamowe, banery, plandeki, flagi, maszty i inne nośniki reklamy).