Autocentrum
Dodaj ofertę za darmo

Transport i logistyka

Wyników: 2124

Powiadomienie o nowych ofertach w tej kategorii:

Dodaj ofertę za darmo

Podstawowe zadania transportu i logistyki

Transport to wszystkie działania, które są związane z gospodarką i mają na celu przemieszczenie rzeczy lub ludzi dzięki środkom, takim jak maszyny transportowe czy zwierzęta, które to umożliwiają. Funkcjonowanie transportu wpływa na użyteczność dóbr, które są dzięki niemu odpowiednio rozmieszczane w przestrzeni. Dlatego też oddziałuje on na inne działy gospodarcze i sprawia, że ich rozwój jest od niego zależny. Wchodzi w skład branży nazywanej TSL (skrót od "transport-spedycja-logistyka").
Ze względu na różnorodne warunki środowiska wyróżnia się transport powietrzny, lądowy oraz wodny. Najbardziej popularny, czyli lądowy dzieli się na drogowy, kolejowy oraz rurociągowy. Drogowy transport umożliwia przewożenie pojazdami kołowymi ładunku dzięki istnieniu dróg lądowych. Mimo iż to właśnie ta gałąź transportu ma najbardziej rozbudowaną sieć dróg, jest ona niestety najbardziej energochłonna i szkodliwa dla środowiska naturalnego.
Innym procesem, będącym nieodłączną częścią branży TSL, jest logistyka, która zajmuje się strategią efektywnego magazynowania i przepływu towarów, usług od miejsca produkcji do miejsca konsumpcji, aby zaspokoić potrzeby klientów. Jej głównymi zadaniami jest, m.in. planowanie, obsługa klienta, monitorowanie stanu i ilości środków magazynowych oraz przepływ informacji z tym związany; analiza i prognozy dotyczące popytu, realizacja zamówień, sprawy zaopatrzeniowe, pakowanie, przyjmowanie zwrotów, wymiany towaru na inny i inne działania związane z wyżej wymienionymi.
Kategoria Transport i logistyka zawiera oferty nie tylko maszyn, urządzeń (linie do transportu i składowania, np. suwnica, chwytak, przenośniki kubełkowe, podnośnik koszowy, wciągarka liniowa) i pojazdów (dźwigi przejezdne i montowane na pojazdach, cysterny, wózki widłowe, wózki elektryczne unoszące) umożliwiających funkcjonowanie przepływu towarów, ale także wszelkich zabezpieczeń ładunków podczas transportu oraz akcesoriów do ważenia i kodowania (wagi paletowe, samochodowe, hakowe, przenośnikowe, drukarki etykiet). Znajduje się tutaj również cała gama usług transportowych i logistycznych, np. kompleksowa organizacja przeprowadzek, przewóz osób, dystrybucja towarów i wiele innych.